+48 22 743-65-65
 • Polski
 • Blog

  Aktualności

  Franczyza czy marka własna?

  Kiedy decydujemy się na otworzenie działalności gospodarczej, warto przemyśleć temat licencji franczyzowej. Firmę działającą w ten sposób możemy określić jako “własny biznes pod znanym logo”, jest to jedna z dróg do szybkich zarobków, przy małym nakładzie pracy.

   

  Z czym się to je?

  Własny biznes, mimo że we franczyzie, realizowany jest pod cudzym szyldem. Wszelkie ryzyko niepowodzenia we własnej dzielności gospodarczej jest tu zredukowane do minimum. Współpraca franczyzowa daje między innymi możliwość korzystania z nazwy franczyzodawcy, “know-how”, znaków towarowych franczyzodawcy, pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej.

   

  Zalety i wady

  Oczywiste jest to, że każde rozwiązanie niesie za sobą pewne zalety, ale i wady – tak jest też w tym przypadku. Każdy przedsiębiorca zapewne będzie cenił sobie fakt, że nie zostaje sam z prowadzeniem firmy – ma pełne wsparcie ze strony firmy, z którą współpracuje. Mimo pomocy ważna jest też reklama, a w przypadku franczyzy zapewnia ją też franczyzodawca.

   

  Do negatywnych cech franczyzy zaliczyć możemy zaliczyć pewną zależność od franczyzodawcy (nie mamy wpływu na pewne kwestie), opłaty związane ze współpracą, oraz możliwość upadku firmy świadczącej franczyzę.

   

  Porównaj obydwie opcje!

  Przed wyborem franczyzy warto przeanalizować związane z nią korzyści, gdyż czasami bardziej wygodne będzie dla nas działanie pod marką własną. W porównaniu nie patrzmy które rozwiązanie jest “lepsze”, tylko które jest “lepsze dla mnie” – każdy przedsiębiorca ma inne założenia i możliwości, jeśli mowa o prowadzeniu jego działalności gospodarczej.

   

  FRANCZYZA WŁASNA MARKA
  Łatwy start Własna wiedza i umiejętności
  Wiedza “know-how” Pracujemy tylko na “własną kieszeń”
  Mniejsze ryzyko bankructwa Konieczność budowania własnej renomy
  Konieczność płacenia stałej opłaty franczyzowej Większe możliwości rozwoju i szybsze wprowadzanie nowych trendów
  Konieczność przestrzegania narzuconych zasad i standardów Większa podatność na zmienną sytuację ekonomiczną
  Odpowiedzialność za własny lokal Odpowiedzialność za własny lokal

   

   

  Tagi: D | L | G | R | P | B | T

  Ilka | biuro rachunkowe Warszawa śródmieście, kadry i płace Warszawa śródmieście, obsługa bhp Warszawa z dojazdem do klienta, obsługa bhp Warszawa-śródmieście, usługi biurowe Warszawa śródmieście, usługi kadrowo-płacowe Warszawa, usługi księgowe Warszawa-targówek, wyprowadzanie zaległości księgowość, wyprowadzanie zaległości zus, zakładanie spółek prawa handlowego i cywilnego, zakładanie spółek z o. o.