+48 22 743-65-65
 • Polski
 • Blog

  Aktualności

  Jak zmniejszyć koszty firmy na początku jej działalności?

  Koszty uzyskania przychodu dają możliwość zmniejszenia zobowiązania finansowego na rzecz organów podatkowych. Warto jednak wiedzieć, jakie wydatki mogą być wliczone na początku działalności.

  Na samym początku, warto wspomnieć o definicji kosztu uzyskania przychodu. Nawiązując do art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, oraz zachowania źródła przychodów.

  W art. 23 dodatkowo wymienione są koszty, które nie mogą zostać uwzględnione przy rozliczeniu. Należą do nich m.in. koszt nabycia gruntów lub prawa wieczystego do nich (z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie), spłaty pożyczek i kredytów, odsetki od udziałów kapitałowych.

  Każdy koszt firmowy, aby został prawidłowo rozliczony, musi zostać odpowiednio udokumentowany. W związku z tym, po poniesieniu kosztu musimy posiadać fakturę, fakturę VAT RR, rachunek, bądź dokumenty celne. Dokument, który chcemy przedstawić, musi zawierać m.in.: dane nabywcy i sprzedawcy (wraz z numerem NIP), datę wystawienia dokumentu, datę sprzedaży, numer dokumentu, nazwę towaru lub usługi, ilość towarów/usług, cenę jednostkową towaru/usługi, łączną wartość z i bez VAT, wartość VAT z podziałem na poszczególne stawki.

  Przedsiębiorca zaczynający swoją działalność może wliczyć w koszty uzyskania przychodu m.in. sprzęt oraz wszelkie raty leasingów na pojazdy, sprzęt komputerowy i telekomunikacyjny, towary handlowe, składki społeczne ZUS, majątek prywatny używany w celach firmowych, koszty prowadzenia firmy we własnym domu.

  Jak można zauważyć, początkujący przedsiębiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu całkiem sporo swoich wydatków i to już na samym początku prowadzenia firmy. Najważniejsze jest ich odpowiednie udokumentowanie i możliwość uzasadnienia ich zasadności (w razie wątpliwości ze strony organu podatkowego).

  Tagi: D | L | G | R | P | B | T

  Ilka | biuro rachunkowe Warszawa śródmieście, kadry i płace Warszawa śródmieście, obsługa bhp Warszawa z dojazdem do klienta, obsługa bhp Warszawa-śródmieście, usługi biurowe Warszawa śródmieście, usługi kadrowo-płacowe Warszawa, usługi księgowe Warszawa-targówek, wyprowadzanie zaległości księgowość, wyprowadzanie zaległości zus, zakładanie spółek prawa handlowego i cywilnego, zakładanie spółek z o. o.