Umowa toolingu – czy warto z niej korzystać?
Ostatnimi czasy tooling stał się bardzo popularnym kontraktem wśród przedsiębiorców. Umożliwia on uzyskanie zysków obu stronom umowy. Jedna firma może korzystać z niezbędnego do pracy sprzętu, natomiast druga nie musi wtedy płacić podatku VAT. Na czym konkretnie polega to rozwiązanie?
Umowa toolingu (od ang. tool – narzędzie oraz tooling – obróbka) zawierana jest pomiędzy przedsiębiorcami. Obie strony czerpią z niej nie tylko korzyści, ale mają także pewne zobowiązania. Osoba zlecająca tę formę kontraktu zezwala wykonawcy na korzystanie z własnych ruchomości lub środków trwałych na czas określony bądź nieokreślony. Przedsiębiorca korzysta z nich w taki sposób, aby móc osiągnąć założony cel gospodarczy. Warto nadmienić, że zlecający dalej jest właścicielem użyczonych przedmiotów, z tej racji nie ponosi kosztów zapłaty podatku VAT, który wynosi aktualnie 23 procent. Dlaczego tak jest? Konieczność uiszczenia podatku występuje w sytuacji dostawy towarów lub świadczenia usług. Przy umowie toolingowej nie zachodzi dostawa towarów, dlatego też właściciel środków trwałych pozostaje ten sam. Usługi także nie są wykonywane, gdyż nie stanowią one odrębnego świadczenia. Przyjmuje się, że udostępnienie środków oraz ich użytkowanie uznawane są za całość. Z tego powodu nie podlegają opodatkowaniu.
Do głównych korzyści przedsiębiorcy wynikających z takiej umowy należy dowolność w określeniu praw i obowiązków, co sprawdza się w działalności gospodarczej.
Tę formę kontraktu wykorzystują również przedsiębiorcy dysponujący odpowiednimi urządzeniami, a jednocześnie szukający kogoś, kto wyprodukuje dla nich określony towar.
Kto korzysta z takiej umowy?
Wśród najczęściej korzystających z toolingu znajdują się firmy działające jako grupy kapitałowe. Nie oznacza to, że mniejsze firmy nie korzystają z tej opcji. Popularność tej formy umowy w Polsce zaczyna dopiero rosnąć
Często zdarza się, że to właśnie większe przedsiębiorstwa proponują taką umowę małym firmom. Może ona dotyczyć na przykład maszyn, laptopów, ale również wyposażenia dla gastronomii – odpowiedni sprzęt, kufle czy parasole z ogrodzeniem.
Środki trwałe
Główna część umowy toolingu bazuje na przekazaniu wykonawcy środków trwałych. Należą do nich:
• maszyny produkcyjne,
• samochody dostawcze albo osobowe,
• linie technologiczne,
• znaki towarowe,
• nieruchomości,
• sprzęt biurowy lub elektroniczny.
Jak powinna wyglądać taka umowa? Istnieje kilka najważniejszych ustaleń porządkujących współpracę:
1. Jak używane będą środki trwałe powierzone przedsiębiorcy.
2. Kto bierze na siebie koszty związane z utrzymaniem bądź ubezpieczeniem środków trwałych.
3. Czy osoba zlecająca może sprawować kontrolę nad środkami trwałymi.
Podatkowe korzyści
Czynności wynikające z umowy toolingowej są wolne od podatku VAT. Nie następuje wtedy ani wymiana towarów, ani świadczenie usług. Środki trwałe należą wciąż do tego samego właściciela. Są one jedynie udostępniane innemu przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie jest korzystne i ekwiwalentne dla obu stron.
Wydane do tej pory interpretacje podatkowe potwierdzają te korzyści:
1. Interpretacja Dyrektora Izby Podatkowej w Katowicach z dnia 28 września 2015 r. o sygnaturze IBPB-1-2/4510-267/15/AK
2. Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 27 lipca 2017 r. o sygnaturze 0115-KDIT1-2.4012.250.2017.2.RS
Co zyskuje przedsiębiorca?
Dwie strony współpracy dużo zyskują na tego typu umowie.
Osoba zlecająca:
• nie musi płacić podatku 23% VAT,
• oszczędza na braku kosztów utrzymania środków trwałych, najczęściej koszty te pokrywa wykonawca,
• zyskuje pewność, że zamówiony produkt będzie zgodny z ustalonymi wcześniej warunkami i ceną,
• ma szansę na promowanie swojej marki np. dzięki umieszczeniu logo na udostępnionych przedmiotach.
Wykonawca natomiast:
• korzysta ze środków trwałych dostarczonych przez zleceniodawcę, bez konieczności ich zakupu,
• może rozwijać swoją firmę, uzyskując często dostęp do nowych technologii czy narzędzi,
• ma gwarancję dochodu: przedsiębiorcy często zawierają umowy toolingowe na określony lub nieokreślony czas, dlatego też zamówienia są pewne,
• może zwiększyć zatrudnienie – oszczędza między innymi na kosztach zakupu środków trwałych.
Umowa toolingu stwarza szansę przedsiębiorcom na skorzystanie z wielu możliwości, np. wspiera dalszy rozwój firmy bądź daje możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, które byłyby wydane na zakup środków trwałych. Wydane do tej pory interpretacje podatkowe sprzyjają takiemu rozwiązaniu. Popularność tego typu transakcji zapewne będzie wzrastać.