+48 22 743-65-65
 • Polski
 • Blog

  Aktualności

  Oprogramowanie w postaci kasy fiskalnej

  Czym są kasy fiskalne w obrębie oprogramowania?
  Jest znacząca rewolucja względem wcześniejszych kas fiskalnych, których przeniesienie w obręb sieci ma przyspieszyć wszystkie procedury i gwarantować większy komfort użytkowania.

  Zasada funkcjonowania kasy w postaci oprogramowania
  Nowy rodzaj kasy w pierwszej kolejności po wprowadzeniu danych przesyła je automatycznie i bezpośrednio do danych Centralnego Repozytorium Kas. Informacjami które znajdują się w KAS są m. in.:
  -podstawy opodatkowania,
  -kwota podatku należnego,
  -stawki podatkowe,
  -rodzaj towaru lub usług,
  czas i miejsce instalacji kasy “online”.

  Całość można sprowadzić do uproszczenia, że wszystkie dane zawarte na paragonie są bezpośrednio wprowadzane do systemu KAS.

  Jak prezentują się wymogi techniczne do kas online?
  W pierwszej kolejności należy posiadać oprogramowanie z odpowiednim certyfikatem. Sam certyfikat wydaje producent aplikacji na okres od 5 do 10 lat.

  Oprócz wymogów administracyjnych istotne są także kwestie techniczne. Informacje na ten temat znajdują się w załączniku 1 do omawianego projektu. Kasa powinna zawierać moduły i komponenty takie jak:
  -bazę danych,
  -program pracy kasy,
  -moduł obsługi wydruków,
  -komponent kryptograficzny odpowiedzialny za bezpieczne przechowywanie wszystkich kluczy i certyfikatów używanych przez kasę,
  -komponenty komunikacyjne.

  Rodzaje trybów pracy kasy
  W przestrzeni cyfrowej będą dostępne 3 tryby pracy:
  -fiskalny, -obsługi kasy, -odczytu.

  W pierwszym przypadku możliwe będzie wystawianie dokumentów uprzednio zweryfikowanych w oprogramowaniu kasy.

  W drugim mamy do czynienia z podwójnym systemem zabezpieczeń w postaci pary kluczy asymetrycznych. Obydwa klucze służą do naprzemiennej autoryzacji i weryfikacji dokumentu.

  Trzeci rodzaj dotyczy sytuacji w której nastąpiło wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego i następnie został on przesłany do Centralnego Repozytorium Kas informacji o przejściu kasy w tryb odczytu.

  Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, planuje się odroczenie terminu na wdrożenie kas on-line dla podatników wchodzących w ten obowiązek z dniem 1 lipca 2020 r. na dzień 1 stycznia 2021 r. (m.in. dot. usług związanych z wyżywieniem oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania), a dla podatników wchodzących w ten obowiązek z dniem 1 stycznia 2021 r. na dzień 1 lipca 2021 r. (m.in. dot. usług fryzjerskich, kosmetycznych, czy usług budowlanych).

  Tagi: D | L | G | R | P | B | T

  Ilka | biuro rachunkowe Warszawa śródmieście, kadry i płace Warszawa śródmieście, obsługa bhp Warszawa z dojazdem do klienta, obsługa bhp Warszawa-śródmieście, usługi biurowe Warszawa śródmieście, usługi kadrowo-płacowe Warszawa, usługi księgowe Warszawa-targówek, wyprowadzanie zaległości księgowość, wyprowadzanie zaległości zus, zakładanie spółek prawa handlowego i cywilnego, zakładanie spółek z o. o.