Oprogramowanie w postaci kasy fiskalnej
Czym są kasy fiskalne w obrębie oprogramowania?
Jest znacząca rewolucja względem wcześniejszych kas fiskalnych, których przeniesienie w obręb sieci ma przyspieszyć wszystkie procedury i gwarantować większy komfort użytkowania.
Zasada funkcjonowania kasy w postaci oprogramowania
Nowy rodzaj kasy w pierwszej kolejności po wprowadzeniu danych przesyła je automatycznie i bezpośrednio do danych Centralnego Repozytorium Kas. Informacjami które znajdują się w KAS są m. in.:
-podstawy opodatkowania,
-kwota podatku należnego,
-stawki podatkowe,
-rodzaj towaru lub usług,
czas i miejsce instalacji kasy “online”.
Całość można sprowadzić do uproszczenia, że wszystkie dane zawarte na paragonie są bezpośrednio wprowadzane do systemu KAS.
Jak prezentują się wymogi techniczne do kas online?
W pierwszej kolejności należy posiadać oprogramowanie z odpowiednim certyfikatem. Sam certyfikat wydaje producent aplikacji na okres od 5 do 10 lat.
Oprócz wymogów administracyjnych istotne są także kwestie techniczne. Informacje na ten temat znajdują się w załączniku 1 do omawianego projektu. Kasa powinna zawierać moduły i komponenty takie jak:
-bazę danych,
-program pracy kasy,
-moduł obsługi wydruków,
-komponent kryptograficzny odpowiedzialny za bezpieczne przechowywanie wszystkich kluczy i certyfikatów używanych przez kasę,
-komponenty komunikacyjne.
Rodzaje trybów pracy kasy
W przestrzeni cyfrowej będą dostępne 3 tryby pracy:
-fiskalny, -obsługi kasy, -odczytu.
W pierwszym przypadku możliwe będzie wystawianie dokumentów uprzednio zweryfikowanych w oprogramowaniu kasy.
W drugim mamy do czynienia z podwójnym systemem zabezpieczeń w postaci pary kluczy asymetrycznych. Obydwa klucze służą do naprzemiennej autoryzacji i weryfikacji dokumentu.
Trzeci rodzaj dotyczy sytuacji w której nastąpiło wystawienie raportu fiskalnego rozliczeniowego i następnie został on przesłany do Centralnego Repozytorium Kas informacji o przejściu kasy w tryb odczytu.
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, planuje się odroczenie terminu na wdrożenie kas on-line dla podatników wchodzących w ten obowiązek z dniem 1 lipca 2020 r. na dzień 1 stycznia 2021 r. (m.in. dot. usług związanych z wyżywieniem oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania), a dla podatników wchodzących w ten obowiązek z dniem 1 stycznia 2021 r. na dzień 1 lipca 2021 r. (m.in. dot. usług fryzjerskich, kosmetycznych, czy usług budowlanych).