Biała lista podatników, czym jest?
W najprostszym ujęciu jest to wykaz wszystkich informacji przedsiębiorców będącymi jednocześnie podatnikami podatku VAT. Ideą stworzenia listy było zweryfikowanie wszystkich przedsiębiorców zobligowanych do opłacania stawki VAT. Właśnie wzmożona kontrola pozwala innym organom zbadać wiarygodność finansową przedsiębiorców na Polskim rynku.
Jakie podstawowe informacje są zawarte w białej liście podatników? Są to m.in. nazwa firmy, REGON, numer NIP, konto bankowe, status przedsiębiorstwa, jego adres, numer KRS, dane właścicieli rachunku finansowego i jego wspólników (w sytuacji, w której przelewane środki z transakcji przekraczają 15 tys, złotych). Lista oficjalnie istnieje od września 2019 roku, jednak dopiero od początku 2020 roku zostały przewidziane dla podatników przez Urzędy Skarbowe sankcje. Przelewanie kwot powyżej 15 tys, złotych na konta inne niż wskazane w wykazie z listy może doprowadzić do nienaliczania ulg podatkowych, a także nałożyć na wnioskodawcę opłaty takie same jakie poniósł sprzedawca z zapłaconego podatku VAT.
Jakie kroki należy podjąć, aby znaleźć się na białej liście?
Żadne. Wszelkie informacje dotyczące transakcji znajdują się na białej liście automatycznie. Należy jednak pamiętać, że każdy podatnik jest zobligowany do aktualizowania swojego statusu podatkowego razem z numerem bankowym.