+48 22 743-65-65
  • Polski
  • Blog

    Aktualności

    Kryptowaluty – czym są i jak działają?

    Kryptowaluty – doskonały pieniądz?
    Kryptowaluty to zaszyfrowane pieniądze, które umożliwiają ominięcie banków i tradycyjnych systemów płatniczych. Stwarzają one szansę na przesłanie nawet kilku milionów na drugi koniec świata w kilkanaście minut i w sposób anonimowy. Czy niedługo zastąpią tradycyjne pieniądze?
    „Rewolucja kryptowalutowa” rozpoczęła się około 30 lat temu, a najpopularniejszy Bitcoin ma już 8 lat. Jego powstaniu towarzyszył światowy kryzys finansowy, a tradycyjna bankowość traciła zaufanie. Wtedy właśnie wymyślono pieniądze, które funkcjonują w oderwaniu od banków, rządów, czy państw.
    Podstawy technologii
    Kryptowaluty korzystają z technologii Blockchain. Krótko mówiąc jest to baza danych, które służą do księgowania transakcji. Jest ona oparta na zasadzie P2P, czyli każda osoba posiadająca do niej dostęp ma równe uprawnienia z pozostałymi użytkownikami. Wszystkie transakcje dodawane są do ciągle replikowanego łańcucha bloków. Warte zauważenia jest to, że Blockchain to rejestr publiczny, lecz użytkownicy wzajemnie się nie znają. Umożliwia to zakodowana kryptograficzna struktura.
    Ciemna strona kryptowalut
    Anonimowość transakcji wpływa na to, że żadna instytucja, światowa nie jest w stanie zbierać i przetwarzać informacji o użytkownikach kryptowalut. Niestety przyciąga to podziemie narkotykowe. Mimo to aktualny rynek kryptowalut szacować można na około 100 miliardów dolarów.
    Po co kupuje się kryptowaluty?
    Główna część transakcji z wykorzystaniem kryptowalut to transakcje spekulacyjne lub inwestycyjne. Zauważyć można, że najczęściej kupowane są Bitcoiny, jednak niewielki odsetek z nich wykorzystuje się do tradycyjnych transakcji biznesowych. Nie można zapomnieć o tym, że kryptowaluty to instrumenty wysokiego ryzyka. Przykładowo: w lipcu 2017 roku Bitcoiny straciły w ciągu kilku tygodni 30% swojej wartości, jednak później po kilku miesiącach znowu ich wartość wzrosła do 80%. W kryptowaluty zainwestowało już ok. 6 milionów użytkowników z całego świata.
    Zabezpieczenia kryptowalut
    Ogólnie przyjąć można, że kryptowaluty są dobrze zabezpieczone, jednak mimo wszystko zdarzają się włamania przez hakerów do portfeli, w których są one przechowywane. Możliwość takiego zdarzenia jest tak samo duża, jak w przypadku systemów płatniczych wykorzystujących nowoczesne technologie. Przykładowo w 2014 roku skradziono około 800 000 Bitcoinów z MtGox, czyli jednej z największych i najstarszych giełd Bitcoina na świecie o łącznej wartości 350 milionów dolarów.

    Ceny kryptowalut
    To wolny rynek wpływa na kursy kryptowalut. Ich wartość ustalana jest poprzez otwarte licytacje na giełdach kryptowalutowych. Tak jak przy tradycyjnych walutach, Bitcoin kosztuje tyle, ile inwestorzy chcą za niego zapłacić. Odwrotnie jednak do tradycyjnych walut, nie mają one żadnego organu emisyjnego czy nadzorującego ich kurs. Przeciwnicy kryptowalut głównie z tego powodu sądzą, że wynaleziono je po to, by utworzyć bańkę spekulacyjną, nad którą nie można zapanować.
    Szalony wzrost Bitcoina
    Szybki wzrost wartości Bitcoina znakomicie przedstawia pierwsza i najbardziej znana transakcja z użyciem tej waluty. W 2010 roku jeden z właścicieli portfela walutowego Bitcoin sprzedał 2 pizze z popularnej sieci pizzerii za 10 000 Bitcoinów. Wtedy równało się to około 30 dolarom. Dzisiaj, równowartość tej kwoty sięga aż do kilkudziesięciu milionów dolarów.
    Kryptowalutom niestraszna inflacja
    Ciekawostką jest to, że liczba Bitcoinów na rynku jest ograniczona i nigdy nie będzie większa niż 21 milionów. Aktualnie na rynku znajduje się już 16 milionów jednostek tej kryptowaluty. Daje to pewność, że wartość Bitcoinów nigdy nie spadnie, a wręcz przeciwnie. Wzrost popularności wpływa na większą ich wartości. Gdy ich ilość dojdzie do pułapu 21 milionów jednostek, wtedy kopalnie Bitcoinów zmienią zasady swojego funkcjonowania. Właściciele Bitcoinów będą otrzymywać prowizję odciąganą od każdej przeprowadzonej transakcji.
    Wydobywanie kryptowalut
    Jest to inaczej proces tworzenia nowych kryptowalut. Efektywność „kopania Bitcoinów” jest uzależniona od mocy obliczeniowej komputera. Aktualnie jedynie osoby z wyspecjalizowanym sprzętem potrafią zdobyć nowe Bitcoiny. Największe „kopalnie kryptowalut” znajdują się w Chinach.
    Kryptowaluty a tradycyjne pieniądze
    Pojawia się pytanie o to, czy kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne pieniądze. Ciężko jest to przewidzieć, ponieważ ich przyszłość jest niepewna, a dodatkowo nabywanie ich wiąże się z wysokim ryzykiem. Jednak idea kryptowalut, będąca odpowiednikiem szybszych bezgotówkowych płatności, jest już bardzo popularna i niedługo może być bardzo silną tendencją rynkową. Być może już niedługo przy zakupach produktów online pojawi się opcja płatności w Bitcoinach.

    Tagi: D | L | G | R | P | B | T

    Ilka | biuro rachunkowe Warszawa śródmieście, kadry i płace Warszawa śródmieście, obsługa bhp Warszawa z dojazdem do klienta, obsługa bhp Warszawa-śródmieście, usługi biurowe Warszawa śródmieście, usługi kadrowo-płacowe Warszawa, usługi księgowe Warszawa-targówek, wyprowadzanie zaległości księgowość, wyprowadzanie zaległości zus, zakładanie spółek prawa handlowego i cywilnego, zakładanie spółek z o. o.